środa, 12 października 2016

ŁAWKI DO OGRODU część 1

Mam problem - potrzebuję trzech ławek do ogrodu.
Jaką wybrać i skąd ją wziąć???

Myślę, że to nie tylko mój kłopot.

ogród angielski
ławka w Stone House Cottage Gardens


Po pierwsze - miejsce.
Dobrze jest, jeśli w ogrodzie jest kilka miejsc do siedzenia. Szczególnie, jeśli ogród jest duży, żeby można było przysiąść także z dala od domu.

U mnie ławek jest za mało. Ogród jest podzielony na wiele stref i w zasadzie chciałabym, żeby w każdej było miejsce do siedzenia albo chwilowego odpoczynku.

Zwykle ławki stawiamy na tarasie, gdzie wypoczywamy. Często jest to słoneczne miejsce, wtedy warto ustawić też inną ławeczkę w cieniu – tam w upał można odetchnąć.

drewniana ławka przy drzewie
ciekawa ławka pod drzewem w Harlow Carr

ławka przy drzewie
 zupełnie prosta ławka wokół drzewa w ogrodzie Mill Dene

ławka przy drzewie
kolejna wersja ławki wokół drzewa - York Gate Gardens, ta jest trudniejsza do zrobienia

Przydadzą się siedziska w miejscu pracy np. przy warzywniku. Chociaż ogrodnik pracuje wszędzie, a rzadko kiedy siedzi, ale może czasem...

Niezbędne po prostu jest ustawienie ławeczki w miejscu szczególnie atrakcyjnym w ogrodzie - skąd rozciąga się ładny widok, wśród kwiatów, nad wodą... Właśnie u mnie taka ławka jest potrzebna w Kąciku pod Lipą.

ozdoby koło ławeczki
prosta, drewniana ławka w ogrodzie Helmsley

drewniana ławka w ogrodzie
ładna, klasyczna ławka w Newby Hall 

Często ławkę stawia się na końcu długiej ścieżki, żeby móc miło zakończyć spacer i popatrzeć z innej perspektywy na ogród. Nawet w mniejszym ogrodzie ławka sprowokuje do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia z innego niż zwykle punktu na zieleń. 
Więc widok z ławeczki, umilający siedzenie, to rzecz ważna!

ławka wśród kwiatów
Arley Hall Garden - stylowa, biała ławeczka w formalnym ogródku

drewniana ławka
ławka w ogrodzie pokazowym przy szkółce Majewskich - z niej rozciąga się widok na wrzosowy ogród nad strumieniem

Ławki potrzebne są także w intymnych zakątkach ogrodu (jak w moim Kąciku pod Lipą). Przyjemnie jest posiedzieć w takim miejscu...

drewniana ławka w zakątku ogrodowym
urocza ławeczka w jednym z zakątków w Coughton Court Gardens

Mogą stać oddzielnie lub być częścią jakiejś konstrukcji - np. być połączone z trejażem czy pergolą, ustawione w żywopłocie...

ławka w żywopłocie
świetna ławka w Savill Gardens - prosty i ciekawy pomysł

drewniana ławka wśród kwiatów
romantycznie zanurzona w kwiatach ławka w  Lydiard Park

drewniana ławka wśród hortensji
kącik wśród hortensji w ogrodzie szkółki Daglezja w Rykach

Ławki głupio wyglądają w pustce - zawsze lepiej im wśród roślin, we wnęce, gdy są w czymś osadzone, aby siedzący miał "bezpieczne" plecy, bo wtedy lepiej się wypoczywa.
Ja już wiem, gdzie będą stały moje nowe ławki.

Ich kupno to nie jest drobny wydatek, więc poważnie się nad tym zastanawiam. Biorę pod uwagę (poza oczywistą stabilnością i bezpieczeństwem):
- wygodę / funkcję
- trwałość i konieczną pielęgnację, ewentualnie kwestię przechowywania
- wagę - czy ma być przenośna, a więc lekka
- styl i względy estetyczne (np. kolor)
- no i oczywiście cenę...
Zupełnie odrębnym problemem jest - skąd taką idealną ławkę wziąć?

Wygoda / Funkcja
To wcale nie jest takie oczywiste. Ławka może mieć różne przeznaczenie. Czasem ma służyć do dłuższego przesiadywania, wypoczynku z książką lub biesiadowania przy stole. Można zwiększyć komfort układając na niej poduchy.
Ławki o takim przeznaczeniu muszą być wygodne, raczej są z oparciem. 

I takie potrzebuję dwie. No, ewentualnie jedną.  
Ta ma stać na ganku (czy to jest właściwie ganek..?) od frontu. To najgorętsze miejsce w ogrodzie, pod daszkiem. Lubi tam siadywać tata, a ja często korzystam z niej w zimnych okresach roku - siadam z herbatą na chwilę relaksu, gdy w ogrodzie jest na to za zimno. Warto mieć takie miejsce w ogrodzie.

Druga potrzebna mi ławka ma stać w Kąciku pod Lipą. Ponieważ powstał tam rodzaj samotni, dobrze byłoby móc wygodnie tam posiedzieć.

metalowa ławka
ogród w Miserden - ławka z metalowych listew

Podobają mi się takie metalowe ławki. Taka zaokrąglona świetnie by się wpasowała pod murem w Kąciku pod Lipą. Ale przydałyby się poduchy.

Ale ławka może też pełnić zupełnie inną funkcję. Może być przede wszystkim elementem dekoracyjnym w ogrodzie, a wtedy względy praktyczne schodzą na dalszy plan. 

ciekawa ławka drewniana
ważny jest pomysł - ciekawa ławka w Helmsley Garden

Wtedy ma być ozdobna, spełniać rolę rzeźby, akcentu. W takiej sytuacji można wybrać mebel o bardziej rzeźbiarskich, wyszukanych kształtach. 

I w tym przypadku, według mnie, szczególnie ważny jest styl - skoro ma być ozdobą (a nie przede wszystkim komfortowym siedziskiem), musi podkreślać urodę miejsca, gdzie stoi i pasować do otoczenia. 

biały ogród
Biały Ogród w Chenies Manor

ławka na łące
wśród łąkowej roślinności - pokazowy ogród na Hampton Court Flower Show

ławka z bala drewnianego
ławka - kłoda w leśnym ogrodzie Broughton Grange

Tak pomyślane ławki umieszcza się np. na końcu osi widokowej czy ścieżki. Jest tam ozdobnym elementem, zamykającym perspektywę, ale także zachęca, by podejść w tym kierunku.

oryginalna ławka
podobnie jak tamte, ta ławka raczej nie służy do siedzenia - Bluebell Cottage Gardens

drewniana ławka
na końcu ścieżki w małym ogrodzie - Hampton Court Flower Show

długa rabata kwiatowa, oś widokowa
na końcu ścieżki w dużym ogrodzie przy szkółce Szmit

Ławki, spełniającej rolę ozdobnego akcentu, potrzebuję do nowo tworzonego Ogrodu Leśnego. 
W założeniu, będzie można się tam przespacerować i ławka ma być przede wszystkim ozdobą tego zakątka. Naturalnie, można będzie na niej przysiąść, ale raczej na chwilę. Ja pewnie będę tam "padać" w trakcie pracy w tej części ogrodu.

Naturalnym wyborem do tego miejsca będzie prosta, drewniana ławka w stylu rustykalnym. I z nią będę miała najmniejszy problem - łatwo i tanim kosztem można ja zrobić samemu. Zrobienie oparcia wymaga już nieco więcej umiejętności, więc moja będzie bez niego, w najprostszej możliwej wersji.

prosta drewniana ławka, rustykalna
tak, jak ta ławka w Coughton Court

Ławkę, jako ozdobny akcent, ustawiłam wcześniej w Białym Ogrodzie. Jest kamienna - pasuje do romantycznego stylu zakątka i nie musi być wygodna, bo nie wypoczywam tam dłużej. W szczególnym wypadku mogę położyć na niej poduszkę. Jestem zadowolona z tej aranżacji.

kamienna ławka
kamienna ławka pod brzozą w moim Białym Ogrodzie

Waga ławki
Wydaje mi się, że jest szczególnie ważna w małym ogrodzie. Nie bardzo jest miejsce, żeby na stałe umieszczać w nim wiele ławek. Lepiej ustawić jedną, na tyle lekką, aby można było ją przestawić w zależności od potrzeb, np. szukając słońca. 
Istotna może też być optyczna lekkość w małej przestrzeni, bo nie jest to przecież mały przedmiot.

W niewielkim ogrodzie, optymalnie wykorzystując przestrzeń, warto też połączyć siedzisko z inną funkcją, np. schowka w skrzyni, pokrywy piaskownicy czy brzegu murka lub wyniesionej rabaty. Tak powstanie dodatkowe miejsce do siedzenia.

metalowa ławka
bardzo ładna i lekka ławeczka w sklepie przy Waterperry Garden

Moje ławki nie będą raczej zmieniać położenia, a na brak przestrzeni nie narzekam, więc tym się nie muszę przejmować. Jednak taką ławkę chciałabym mieć i tak, tylko w innym kolorze. Niestety, nie widziałam takich u nas.

Dla mnie ważnym aspektem przy wyborze ławki jest jej styl. Chcę, żeby pasowała do ogrodu i do miejsca, gdzie będzie stała. 
Możliwości jest wiele, ale o tym za dwa dni w drugiej części rozważań. Czytajcie koniecznie!

24 komentarze:

 1. Dylemat każdej ogrodniczki :) U mnie po wielu przemyśleniach wybór padł na lekkie, ale solidnie wykonane ławki składane, takie na dwie osoby. Teraz w zależności od potrzeb przenoszę je w różne części ogrodu :)
  Twoja w białym ogrodzie - cudowna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli przenośne ławki sprawdzają się u Ciebie, dobrze, że napisałaś. A możesz powiedzieć, gdzie kupiłaś takie ławki? Może i mnie by się przydały, kto wie.

   Usuń
  2. W Leroy Merlin dwa lata temu. Ławka Napoli jest z drewna akacjowego. Pisali, że nie trzeba ją impregnować, ale niestety po roku czasu pojawiły się brzydkie przebarwienia od deszczu, więc pomalowaliśmy.

   Usuń
 2. Ja również uważam że ławeczki są niezbędnym wyposażeniem ogrodu, bez względu na to czy ogrodnik ma czas sobie przysiąść czy nie. Może bardziej dla odwiedzających gości niż dla gospodarza ;). U mnie tymczasem jedyna mocno już wiekowa ławeczka stoi pod domem a w ogrodzie raczej siermiężnie funkcje ławeczkowe pełnią kłody drewna pozyskane z wyciętych za sadu starych jabłoni. Mam jednak dalekosiężny plan wykonania samodzielnie kilku ławeczek i nawet kilka desek dębowych przygotowanych na ten cel więc wszelkie pomysły mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niektórych miejscach kłoda, pełniąca funkcję ławeczki, to najlepsze rozwiązanie.
   Mam nadzieję, że pochwalisz się ławkami po wykonaniu. Ja zrobię tylko taką najprostszą, każdy ją może zrobić. Ale dwie muszę kupić. Zajrzyj do drugiej części, może coś Ci wpadnie w oko.

   Usuń
  2. Z pewnością się pochwalę ale to trochę potrwa ;). A zaglądać oczywiście będę :)

   Usuń
 3. No i jest problem. Wszystkie mi się podobają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hana, jaki problem?? Bierzesz wszystkie ;)!! Miejsca masz a masz ;))
   Barbara

   Usuń
  2. Problem chyba mniejszy, niż na to wygląda - obawiam się, że wiele takich ławek jest u nas niedostępnych. Można zrobić na zamówienie albo samemu, jak ktoś ma możliwości, na pewno coś wybierzesz! Ja chyba poszukam wykonawcy i zrobię na wzór jednej z nich. Tylko nie wiem, jakie mogą być koszty, nie mam wykonawcy. Na niektóre mam ochotę i to dużą.

   Usuń
 4. Tamaryszku, te metalowe ławeczki ........ta zaokrąglona.....można powiedzieć, że wręcz zwiewne :).
  Też bym chciała.... I jeszcze jakaś piękna huśtawka mi się marzy :))
  Mam owszem ławeczkę, jedną i nawet czasem na niej - uwaga! - przesiaduję ;). Przeważnie w zimie ;)).
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zimie na ławeczce...to chyba za długo nie przesiadujesz...jak to na ogrodnika przystało.
   Te metalowe mi się podobają. Niektóre są bardzo proste w formie, ale wnoszą pewien klimacik.

   Usuń
 5. Iza piękne fotki i ciekawy komentarz. Ja ławki kupowałam niestety bez przemyślenia bo chciałam i akurat spotkałam taką. Mam 3 w małym ogrodzie a jeszcze krzesełko mi się przyda.
  Ja ładne ławki metalowe widziałam w Krakowie ale to zimą było i trochę masz daleko, ładne ławki metalowe takie jak na fotkach były w centrum Tracza pod Łodzią widziałam miesiac temu. Mi sie wydaje że największy problem to skąd takie wymarzone ławki wziąść/kupić.
  Ja pod brzozą mam małą ławke z daszkiem i właśnie uchodzi za samotnię - uwielbiam to moje miejsce pod brzozami. Chciałabym koniecznie hamak ale niestety nie mam tak ułożonych brzóz - bo jak hamak to tylko pod brzozy,

  pozdrawiam mira

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mira gdzie w Krakowie (i kiedy?) widziałaś metalowe ławki? Ja pod Krakowem....... :)
   Barbara

   Usuń
  2. Masz rację, można się zastanowić, poradzić i zawsze coś się wybierze - największym problemem jest je zdobyć. Zwykle niebanalne ławki robi się samemu lub na zamówienie, a to z kolei są pewnie koszty. Może uda się kupić prostą, klasyczną.
   Kraków daleko, ale do Łodzi bym pojechała po taką metalową.Zaraz poszukam tego Tracza, dzięki za radę.
   Miejsce pod brzozami zawsze jest cudowne. A z hamakiem nie mam problemu, bo mnie mdli przy bujaniu.

   Usuń
  3. Mira, sprawdziłam tego Tracza, ale mają kilka punktów, chyba największy koło Strykowa - w którym widziałaś te metalowe ławki??

   Usuń
 6. Świetny post z mnóstwem inspiracji. Moja ulubiona to ławka wokół drzewa w York Gate Gardens. Świetny pomysł na niebanalne siedzisko w cieniu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się podoba, prosta i efektowna i jeszcze praktyczna. Do zrobienia chyba trzeba rozrysować jakiś szablon, ale da się samemu,

   Usuń
  2. Barbara- te lawki ktzeselka itp widzialam w lutym w ogrodach Łobzów nie wiem jak teraz ale asortyment byl super i ceny tez bo byla wyprzedaż warto pytać

   Iza- w Strykowie najlepiej zadzwon i zapytaj moze ofertę ci przyślą a moze jakie wyprzedaże będą

   Pozdrawiam mira

   Usuń
  3. Dziękuję, Mira! Miałam nadzieję, że w Strykowie, tam mam najbliżej i dobry dojazd. Oby się udało!

   Usuń
 7. Temat jakże piękny w odbiorze..każda warta postawienia w ogrodzie, właśnie biegam "po ławkach", powtarza sie to okresowo zresztą, dla przyjemnosći. W sporym ogrodzie każdy zakątek wymaga jakiegos siedziska, chociażby krzesełka, i chyba potrzeba przycupnięcia na niej nie jest aż tak istotna z wyjątkiem samotni o ile ktos takową posiada w ogrodzie. Dla mnie ławka, bez względu na styl, jest dopełnieniem, roslin, stylu, urody przedmiotu. Sama nie posiadam tyle ile pragnę, a ta posiadana jakościowo odstaje, mam to na co mnie stać. Twój artykuł wytropiłam oddajć się marzeniom o tych, które widzę u siebie. Piękne mebelki metalowe ma Pszczółka i Gabi, znasz je na pewno z wycieczek więc łatwo uzyskasz informację o pochodzeniu. Tak się składa, że dzisiaj i ja dostałam komplet mebelków, nawet wstawiłam je w swoim wątku. Może nie są tak zjawiskowe jak u wspomnianych dziewczyn ale...są moje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat duży i potrzeby duże... Mam stare, byle jakie meble drewniane. Jeśli mam coś kupić, to coś, co mi się podoba. Jeśli się nie uda, zostaną te, choć urodą nie grzeszą i trochę się już chwieją.
   Dzięki za informację o skarbach dziewczyn, na pewno się do nich odezwę, może coś mi polecą. A Twoje pójdę obejrzeć!

   Usuń
 8. Moim zdaniem drewniane są najładniejsze, najwygodniejsze i najbardziej praktyczne. Na Twoich zdjęciach jest tyle inspiracji, że tylko wybrać jedną i skopiować u jakiegoś zręcznego stolarza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A masz może, Jolu, jakiegoś zręcznego stolarza do polecenia?
   Ja też najwyżej stawiam drewniane. Ale jedną taką metalową bym chciała...

   Usuń